Рік після місцевих виборів: переселенці досі без права голосу

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal

 

mailserviceРівно рік тому, 25 жовтня, в Україні відбулись місцеві вибори. Експерти неурядових організацій і група народних депутатів з різних фракцій розробили законопроект, що дозволив би внутрішньо переміщеним особам проголосувати у нових територіальних громадах. Фактично єдиним виправданням ситуації «безголосих» переселенців з боку чиновників були складнощі при внесенні змін до законодавство та обмежений час до дня голосування. Проте, за рік, що минув після виборів, закон так і не був прийнятий. А вже в грудні в Україні відбудуться вибори до об’єднаних територіальних громад, що викликані процесом децентралізації. Це будуть вже четверті вибори, в яких переселенці не зможуть повноцінно взяти участь.

Рівність прав і свобод усіх громадян країни гарантується Конституцією України, а у випадку із внутрішньо переміщеними особами – визначається також міжнародними стандартами (Керівні принципи ООН з питань переміщення громадян у межах країни, рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи, Рекомендації ПАРЄ). Та право голосу переселенців на місцевих виборах 2015 року не було враховано Верховною Радою.

Експерти неурядових організацій і група народних депутатів з різних фракцій влітку минулого року розробили законопроект №2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб», аби забезпечити право голосу внутрішньо переміщених осіб на місцевих виборах восени 2015 року. На той момент офіційно зареєстрована кількість ВПО в Україні сягала майже 1,5 мільйони осіб, що складало 3% від усіх виборців країни.

Ініціаторами і розробниками законопроекту #2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб» від 21.08.2015 були Донецька обласна організація «Комітет виборців України», Громадянська мережа ОПОРА, ВБФ «Право на захист», Інститут суспільно-економічних досліджень, ВостокSOS, КримSOS, народні депутати Сергій Тарута, Наталія Веселова, Ганна Гопко, Олексій Рябчин, Єгор Фірсов, Альона Шкрум, Вікторія Пташник, Остап Єднак та Оксана Юринець.

За словами аналітика Донецької обласної організації «Комітет виборців України» Романа Кисленка, за минулий рік закон, що дозволив би переселенцям голосувати не був прийнятий через непопулярність питання. «У першу чергу, після виборів питання права голосу переселенців стало менш актуальним у публічному просторі. Його піднімають лише деякі громадські організації, але це не набуває розголосу. Наприклад, на нещодавньому форумі з реформування виборчої системи присутні народні депутати навіть не згадали про виборчі права переселенців. Імовірно, наші політики не готові прийняти те, що вимушені переселенці в основному стали членами нових громад. Також у такому ставленні вбачається засторога політиків, що ВПО голосуватимуть так, як не вигідно нинішній владі. Скоріше за все, нинішнє скликання не зможе поставити на голосування будь-який законопроект щодо виборчих прав переселенців, тому доведеться чекати перевиборів», — підкреслив він.

Громадські активісти постійно піднімали це питання на публічних акціях та різних експертних заходах, на зустрічах з політиками та під час спілкування із дипломатами. Навіть Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський разом із тодішнім Послом США в Україні Джеффрі Пайеттом на зустрічі з керівництвом ЦВК піднімали питання необхідності передбачення належних умов для цілковитого використання свого права на участь у голосуванні кожною внутрішньо переміщеною особою. Проте, зареєстрований у Верховній Раді законопроект так і не був винесений на голосування.

Варто відзначити, що двоє вимушених переселенців таки змогли вибороти право голосу на місцевих виборах через апеляційний суд. «Право голосу відноситься до групи політичних прав, які відрізняють громадян України від негромадян та осіб без громадянства. Впродовж цих двох років, велика частина переселенців інтегрувались і соціально, і економічно: вони сплачують податки до нових територіальних громад, користуються місцевими адміністративними послугами, встановлюють нові зв’язки з оточуючими. На жаль, наша правова система не прецедентна, тому ми не можемо посилатись на успішний минулорічний досвід двох вимушених переселенців, які через суд домоглися внесення себе до списку виборців. Та це аж ніяк не привід для інших не боротися за свої права», — зазначив аналітик ДОО КВУ Роман Кисленко.

Нагадаємо, за інформацією Міністерства соціальної політики, станом на 24 жовтня 2016 року взято на облік 1 672 251 переселенець або 1 351 775 сімей з Донбасу і Криму. Це становить приблизно 3% від усіх виборців України.

pereselennya.org

вибори

Интернет реклама УБС

Предыдущий Украина с 30 октября перейдет на зимнее время
Следующий Судебное заседание по иску КП «Электроавтотранс» к Лисичанскому городскому голове — 3 ноября
x

Читать также...

Вся суть «9 Мая»

Казалось бы, 9 мая 1946 первая годовщина победы. Парад, ордена, барабаны, воздушные шарики? Ничего! 1950 год — пятилетие победы. Ничего! 1955 — 10 лет Великой Победы! Ничего! В стране ежегодно с помпой отмечается великая октябрьская ...